GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S
GM-SB-38CNC-2A1S mandrel bending machine
Tomasz Konieczko
Tomasz Konieczko
tomasz.konieczko@maszyneria.pl
Sławomir Konieczko
Sławomir Konieczko
info@maszyneria.pl
Category: Folding machines
Categories
  • Boring Machines
  • CNC Lathes
  • CNC Milling Machines
  • Compressors
  • Drilling Machines
  • Electrical Discharge Machines
  • Folding machines
  • Furnaces
  • Grinding Machines
  • Guillotine shears
  • Injection Molding Machines
  • Lasers
  • Lathes
  • Manufacturing lines
  • Milling Machines
  • Plasma Cutting Machines
  • Plate Bending Machines
  • Press Brakes
  • Presses
  • Punching Machines
  • Robots
  • Saw Machines
  • Slotting Machines
  • Uncategorized
  • WaterJet
Featured machines
  • BYSTRONIC BySprint FIBER 6520 BYSTRONIC BySprint FIBER 6520 fiber laser Out of stock
  • Description
  • Additional information
GM-SB-38CNC-2A1S mandrel bending machine was built in 2022 in China by ZHANGJIAGANG KING-MACC MACHINERY MANUFACTURING CO., LTD. The machine is used for precision bending of bars, profiles and tubes with a maximum diameter of 38 mm. The process is performed by means of a reliable working head, operating in manual or automatic mode. In order to guarantee high positioning dynamics combined with excellent positioning accuracy, all axes are equipped with powerful servomotors. Ease of operation is ensured by a convenient operator panel with PLC control. Its large memory enables the storage of up to 200 working programmes, as well as the rapid programming of even the most complex shapes. All this makes the GM-SB-38CNC the perfect solution for any production facility. The GM-SB-38CNC-2A1S tube and profile bending machine weighs 2000 kg.
Technical specifications of the GM-SB-38CNC-2A1S tube bending machine
  • operator panel with PLC control
  • bending capacity (steel tube): ⌀ 38×2 mm
  • bending capacity (stainless steel tube): ⌀ 32×2 mm
  • bending capacity (steel profile): 30x30x2 mm
  • bending capacity (steel bar with round cross-section): ⌀ 16 mm
  • bending capacity (steel bar with square cross-section): 15×15 mm
  • maximum bending angle: 190°
  • maximum bending radius: 300 mm
  • minimum bending radius: 20 mm
  • mandrel length: 3200 mm
  • working head height: 200 mm
  • rotation speed: 200°/s
  • rotation accuracy: 0,1°
  • feed rate: 1000 mm/s
  • feed accuracy: 0.1 mm
  • servo motor power: 1 kW
  • oil pressure: 16 Mpa
  • motor power: 4 kW
  • power supply: 400 V; 50 Hz
  • dimensions (L x W x H): 4000 x 700 x 1300 mm